Wymiana kotła na paliwo kopalne lub bezpośredniego systemu ogrzewania elektrycznego na pompę ciepła to przemyślany zakup i nie należy go pośpieszać. Zanim przejdziesz dalej, warto przemyśleć kilka kluczowych kwestii.

Efektywność energetyczna Twojego domu

Aby zmaksymalizować wydajność pompy ciepła, przed wymianą kotła ważne jest, aby upewnić się, że dom jest jak najbardziej energooszczędny. Zmniejsz ilość ciepła uciekającego z domu, wypełniając ściany szczelinowe, instalując izolację poddasza i montując okna z podwójnymi lub potrójnymi szybami. Wymagana jest przestrzeń dla różnych elementów pompy ciepła, z których część znajduje się wewnątrz, a część na zewnątrz, chociaż rozmiar i lokalizacja będą zależeć od rodzaju wybranej pompy ciepła. Należy również pamiętać, że pompy ciepła wymagają wewnętrznego zasobnika ciepłej wody, a w niektórych obiektach może być również potrzebny zbiornik buforowy, więc ten system może nie być odpowiedni dla mniejszych domów.

Rozmiar grzejnika

Ponieważ pompy ciepła pracują z niższą temperaturą niż kotły, instalator będzie musiał sprawdzić, czy istniejące grzejniki zapewnią pożądany poziom komfortu grzewczego. Pompy ciepła pracują przy znacznie niższej temperaturze niż kocioł. Twoje grzejniki będą chłodniejsze w dotyku i jest to całkowicie normalne!

Etapy instalacji pompy ciepła

Chociaż każdy dom i system grzewczy są inne, oto podstawowe kroki, których należy się spodziewać w ramach procesu instalacji pompy ciepła.

Krok 1: Ocena wstępna

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy pompa ciepła nadaje się do Twojego domu i jakich specyfikacji będzie wymagał system, aby zapewnić odpowiednie ogrzewanie.

Przedstawiając wycenę, instalator który wykonuje montaż pompy ciepła Ariston ciepła odwiedzi Twoją nieruchomość, aby przeprowadzić obliczenia strat ciepła i ocenić, ile ciepła potrzeba, aby utrzymać ciepło w domu. Będzie to stanowić podstawę zaleceń dla Twojego systemu pompy ciepła. Możesz także skontaktować się z niezależnym audytorem energetycznym, który wystawi Ci świadectwo charakterystyki energetycznej (EPC).

Krok 2: Wybór pompy ciepła

Po zakończeniu oceny instalator szczegółowo opisz szczegóły zalecanego systemu pompy ciepła, w tym wielkość i moc pompy ciepła oraz miejsce, z którego będzie pobierane początkowe źródło ciepła.

Omówią również, gdzie należy zainstalować każdy komponent, aby w pełni wykorzystać możliwości systemu bez zakłócania pracy domu.

montaż pompy ciepła Ariston

Krok 3: Zalecenia przedinstalacyjne

Przed przystąpieniem do instalacji ważne jest, aby zastosować się do zaleceń wskazanych we wstępnej ocenie, aby poprawić wydajność pompy ciepła lub ułatwić instalację.

Może to obejmować poprawę izolacji domu, wymianę istniejących grzejników na większe lub uzyskanie pozwolenia na budowę (chociaż nie jest to wymagane w przypadku wszystkich typów pomp ciepła).

Krok 4: Montaż jednostki wewnętrznej

Jednostka wewnętrzna jest zwykle umieszczana na ścianie zewnętrznej i montowana na wsporniku. Instalator wywierci otwór w ścianie i wyprowadzi niezbędne kable i rury na zewnątrz, gdzie można je podłączyć do jednostki zewnętrznej.

Krok 5: Montaż jednostki zewnętrznej

Ten krok różni się w zależności od typu instalowanej pompy ciepła. W przypadku powietrznych pomp ciepła jednostkę zewnętrzną można szybko i łatwo przymocować do podłoża za pomocą nóżek antywibracyjnych lub zamontować na ścianie na zewnątrz budynku. Instalacja gruntowych lub wodnych pomp ciepła będzie wymagała rozległego kopania i układania rur.

Krok 6: Podłączanie i testowanie

Gdy obie części pompy ciepła znajdą się na swoim miejscu, instalator połączy je ze sobą, a także z resztą systemu grzewczego. Następnie przeprowadzą szereg kontroli, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo i jest bezpieczne w użyciu.

Kategorie: Usługi