Jak uprawiać i dbać o trawnik z mchu?

Jak uprawiać i dbać o trawnik z mchu?

6 lipca, 2022 0 przez Tamara

Jeśli szukasz alternatywy dla tradycyjnej murawy, rozważ trawnik z mchu. Mech od wieków jest nieodłącznym elementem japońskiego projektowania ogrodów . Tymczasem w pozostałej części świata wygląd zen w ogrodnictwie mchu jest rzadkością. Szkoda, ponieważ dywan z bujnym mchem może rosnąć niemal wszędzie, z wyjątkiem suchych środowisk. 1 Może również rozwijać się jako roślina okrywowa w wielu miejscach, w których trudno jest założyć trawę darniową, na przykład na stromych zboczach.

Wadą trawnika z mchu jest to, że żywe mchy do kształtowania krajobrazu nie są tak łatwo dostępne jak nasiona trawy, a trawnik z mchu jest droższy w instalacji niż trawnik. Jednak początkowa inwestycja się opłaca, ponieważ po założeniu trawnika z mchu wymaga on znacznie mniej konserwacji i konserwacji. Biorąc wszystko pod uwagę, trawnik z mchu jest bardziej zrównoważony niż trawa darniowa.

Dowiedz się, czy trawnik z mchu jest dla Ciebie odpowiedni oraz co wiąże się z jego uprawą i pielęgnacją. Obrazy z mchu mogą zastąpić piękny trawnik.

Co to jest trawnik z mchu?

Trawnik mchowy to gęsty drzewostan mchu, nisko rosnąca roślina. Mchy nie mają systemu naczyniowego ani korzeni, tak jak inne rośliny; wchłaniają wodę i składniki odżywcze przez liście. Rosną powoli i są rozmnażane przez produkcję zarodników, a nie przez nasiona.

Wbrew powszechnemu przekonaniu można wejść na trawnik z mchu. Większość mchów wytrzymuje lekki ruch pieszy. Zaraz po ułożeniu trawnika z mchu, w rzeczywistości zaleca się chodzenie lub siedzenie na nim, aby pomóc mchowi przyczepić się do gleby. Z drugiej strony, w przypadku dużego ruchu pieszego po trawniku z mchu, lepiej jest dodać chodnik lub położyć stopnie.

Chodzenie po trawniku z mchu różni się od chodzenia po trawniku. Podczas gdy mech jest miękki, powierzchnia wydaje się nieco nierówna i gąbczasta, w przeciwieństwie do skoszonego trawnika, w którym wszystkie źdźbła trawy są przycięte do tej samej wysokości.

Wskazówka

Łaty mchu na trawie darniowej zwykle pojawiają się w miejscach zacienionych i wilgotnych i są ogólnie postrzegane jako uciążliwe. Chociaż istnieją sposoby na usuwanie mchu z trawnika i zapobieganie jego wzrostowi, zamiast podejmować wiele wysiłków, aby zmienić warunki uprawy (podnoszenie pH, nawożenie, poprawianie drenażu itp.), możesz uczynić cnotę z konieczności i zamień te problematyczne obszary trawnika z trawy darniowej w piękny trawnik z mchu.

Korzyści z trawnika z mchu

Po założeniu trawnik z mchu ma kilka zalet w porównaniu z trawą darniową, z których większość należy do kategorii niewymagających konserwacji.

Ponieważ mech jest krótki, poniżej 4 cali, nie wymaga koszenia. To nie tylko oszczędza czas, ale jest również bardziej zrównoważone — nie wykorzystujemy paliw kopalnych, nie zanieczyszczenie powietrza i hałasem przez kosiarkę.

Mech może rosnąć na ubogiej glebie, co sprawia, że ​​nawóz nie jest potrzebny do utrzymania zdrowego trawnika. Nie przeszkadzają mu również szkodniki, więc można również wyciąć pestycydy. Dzika przyroda na ogół pozostawia w spokoju mchy.

Mech dobrze radzi sobie również w trudnych warunkach, takich jak ubita lub skalista gleba, czy zbocza i strome zbocza, gdzie darń byłaby łatwo wypłukana przez erozję. W rzeczywistości mech jest często wybierany do kontroli erozji.

Trawnik z mchu jest soczyście zielony, gdy liście, które wchłaniają wodę i składniki odżywcze, są dobrze nawodnione. Ale to nie znaczy, że mchy mają duże zapotrzebowanie na wodę. Po zadomowieniu się mchów ich zapotrzebowanie na wodę jest właściwie niskie. Mchy nie potrzebują nawadniania, aby przetrwać, nawet w suchych warunkach. W okresach suchości wysychają i przechodzą w stan uśpienia. A kiedy jest nagła ulewa, chłoną tyle wody, ile mogą.

Znajdź odpowiednie miejsce dla trawnika z mchu

Trawniki z mchu są droższe niż wysiewanie nasion trawy lub układanie darni na trawnik. Aby mieć pewność, że inwestycja będzie trwała, ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce na trawnik z mchu.

Pierwszym krokiem jest identyfikacja mikroklimatu na twoim podwórku. Jaka jest ekspozycja na słońce w różnych obszarach? Czy istnieją drzewa liściaste lub wiecznie zielone, które rzucają cień, jak gęsto i o której porze roku? Czy na Twoim podwórku znajdują się wilgotne, zacienione miejsca? Zwróć również uwagę na ekspozycję na wiatr, ponieważ wiatr wysusza glebę.

Uprawa mchów nie jest trudna, ale jeśli nigdy nie uprawiałeś mchów, najlepszym rozwiązaniem może być stopniowe podejście. Zacznij od rogu swojego podwórka, wybierz gatunki mchu, które są odpowiednie do ekspozycji na słońce i zobacz, jak sobie radzą przez pewien sezon, zanim spróbujesz wyhodować pełnowymiarowy trawnik z mchu.

Fotograf J. Paul Moore z Nashville, TN, zauważył mech na swoim trawniku. W końcu postanowił mieć sam trawnik z mchu. Fotografia: J. Paul Moore. Zaczerpnięte z Magicznego świata ogrodnictwa mchowego © Copyright 2015 Annie Martin. Wydane przez Timber Press, Portland, OR. Używane za zgodą wydawcy. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Jak wybrać mchy

Podobnie jak w przypadku wszystkich innychroślin, przy wyborze odpowiedniego mchu do lokalizacji kluczowe znaczenie ma ekspozycja na słońce. Mchy są powszechnie kojarzone z rosnącymi w zacienionych miejscach, ale istnieją również gatunki, które rosną w słońcu lub częściowo nasłonecznionym.

Inną ważną kwestią przy wyborze mchu jest zwyczaj wzrostu. Na przykład Bryum caespiticium , znany również jako mech chodnikowy, jest mchem tolerującym słońce, ale rośnie w kępach, więc mniej nadaje się na trawnik o równej powierzchni przypominającej dywan.

Oto kilka wybranych mchów do trawników w różnych warunkach oświetleniowych:

  • Atrichum angustatum (mech gwiaździsty, smukły mech gwiaździsty, mech drobnokwiatowy): Zwarty, nisko rosnący mech, który może rosnąć w cieniu, ale preferuje słońce lub półcień/częściowe słońce.
  • Atrichum undulatum (duży mech gwiaździsty, koźlak pospolity, mech pospolity, mech koronowy, mech gwiaździsty): preferuje cień, ale może rosnąć w półcieniu/częściowo nasłonecznionym; potrzebuje wilgotnej gleby i wysycha wysychając.
  • Climacium americanum (mech drzewiasty): Rośnie w głębokim cieniu, a także częściowo nasłonecznionym, idealny do obszarów podmokłych lub spływów burzowych. Jeden z wyższych mchów o wysokości od 4 do 5 cali.
  • Dicranum scoparium  (mech nastrojowy, mech smagany wiatrem, mech miotłowy, mech podnóżków, mech skalny): gęsty, miękki, jasnozielony mech, który rośnie w cieniu i półcieniu i toleruje suche obszary. Preferuje gleby kwaśne.
  • Hypnum imponens (mech arkuszowy, mech piórkowy): Niewysoki mech, który najlepiej radzi sobie w cieniu, ale może również rosnąć w częściowo nasłonecznionym miejscu. Może wytrzymać lekki i średni ruch pieszy.
  • Leucobryum albidum (mech poduszkowaty): Wszechstronny mech, który rośnie w cieniu, słońcu i półcieniu/częściowym słońcu oraz w szerokim zakresie temperatur i warunków glebowych.
  • Leucobryum glaucum  (mech poduszkowy, biały mech): Mech o okrągłym kształcie poduszki, który dobrze radzi sobie w cieniu i toleruje poranne słońce. Preferuje gleby piaszczyste. Jego jasnoniebieski/zielony kolor po wyschnięciu staje się srebrzystobiały.
  • Polytrichum commune (mech czesak, mech czesak, mech niebieski, niebieska włochata czapka): Wszechstronny mech, który rośnie w cieniu, na słońcu iw półcieniu/częściowym słońcu. Dobry do kontroli erozji na zboczach.
  • Thuidium delicatulum  (mech paprociowy): Mech z liśćmi, który rośnie w cieniu i półcieniu i preferuje bardziej wilgotne miejsca. Dobry do kontroli erozji na zboczach.

Studio zieleni Plantika zaprasza do swojego sklepu.