Istota bezpieczeństwa w miejscu pracy

Istota bezpieczeństwa w miejscu pracy

9 sierpnia, 2022 0 przez Tamara

Gdy firmy rosną i rozwijają się, muszą nadążać za potrzebami swoich pracowników. Ważną częścią tego jest bezpieczeństwo w miejscu pracy. Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest ważne, ponieważ pomaga utrzymać pracowników szczęśliwych, zdrowych i bezpiecznych. Można to osiągnąć, upewniając się, że wszyscy Twoi pracownicy wiedzą, jakie są ich prawa i jak radzić sobie z problemami, które pojawiają się w miejscu pracy. Oznacza to również, że musisz mieć system postępowania z wypadkami i urazami, a także politykę dotyczącą zastraszania lub nękania. Ważne jest, aby firmy miały dobry system radzenia sobie z wszelkimi wypadkami lub urazami, które mogą wystąpić w pracy, taki jak apteczka pierwszej pomocy i gaśnice w pobliżu, więc jeśli ktoś zostanie ranny, może szybko uzyskać potrzebną pomoc, więc będzie brak trwałych skutków wypadków, które mają miejsce na budowie. Dla pracodawców ważne jest również upewnienie się, że mają plan działania na wypadek wypadku, aby wszystko przebiegało sprawnie w czasie, gdy sprawy nie idą zgodnie z planem!

Oto 6 sposobów, aby Twoje miejsce pracy było bezpieczniejsze

1. Trenuj Swoich Ludzi
Możesz mieć najlepszy sprzęt bezpieczeństwa, zaopatrzenie medyczne i systemy ratunkowe, które pomogą Ci przetrwać kryzys. Ale jeśli Twoi pracownicy nie wiedzą, co zrobić, gdy nadejdzie katastrofa, wszystko inne to tylko pozory. Właściwe szkolenie pracowników w zakresie BHP jest niezbędne do ochrony pracowników i maksymalizacji produktywności. Jeśli jeszcze tego nie robisz, teraz nadszedł czas, aby zacząć szkolić swoich pracowników, jak zachować bezpieczeństwo w nagłych wypadkach. Najlepszym sposobem na zachowanie bezpieczeństwa podczas kryzysu jest wiedza, jak zareagować, gdy się pojawi. Wiedza o tym, jakie kroki należy podjąć, pozwala pracownikom działać szybko, bez paniki lub popełniania błędów, które mogą prowadzić do obrażeń lub śmierci. Szkolenie w zakresie bezpieczeństwa może pomóc w zapobieganiu urazom i ratowaniu życia, ucząc pracowników, jak reagować w sytuacjach awaryjnych , takich jak pożary lub wybuchy, poprzez bezpieczną ewakuację z budynków, właściwe używanie gaśnic , noszenie odzieży ochronnej, gdy jest to konieczne, itp. Szkolenie powinno również obejmować sposób, w jaki pracownicy powinni reagować, jeśli są ranni w sytuacjach awaryjnych, takich jak złamania kości lub oparzenia, aby wiedzieli, jakie kroki należy podjąć natychmiast po wypadku, zanim ratownicy medyczni przybędą na miejsce zdarzenia (np. umieszczenie okładów z lodu na ranach). Nasz sklep ochrona bhp oferuje przedmioty ochronne dla pracowników.

2. Sprawdź Swoje Miejsce Pracy
Wszyscy chcemy być bezpieczni w pracy, ale czasami jesteśmy tak pochłonięci własnymi sprawami, że możemy przeoczyć potencjalne zagrożenia. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, nie chodzi tylko o Ciebie. Chodzi o Twoich współpracowników i ludzi, którzy mogą odwiedzać Twoje miejsce pracy. Oznacza to, że jeśli coś nie jest bezpieczne dla Ciebie, nie będzie też bezpieczne dla nich. Łatwo jest zbytnio skoncentrować się na tym, co robisz, że zapominasz o potencjalnych zagrożeniach wokół siebie. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie miejsca pracy pod kątem zagrożeń — i dlatego należy prowadzić rejestr wyników kontroli. Łatwo zapomnieć, czego szukałeś w przeszłości lub co należy sprawdzić następnym razem, więc prowadzenie listy i harmonogramu pomoże Ci pozostać na dobrej drodze.

3. Zbadaj Incydenty
Incydentem jest każda sytuacja, w której ktoś został zraniony lub jest narażony na ryzyko zranienia. Możesz również usłyszeć, że nazywa się to zagrożeniem lub wypadkiem. Gdy w miejscu pracy dochodzi do incydentów, musisz być przygotowany na ich zbadanie. Ważne jest, aby mieć przygotowany plan, dzięki któremu Twoje miejsce pracy będzie bezpieczniejsze i bezwypadkowe. Powinieneś zbadać każdy incydent, który powoduje obrażenia lub uszkodzenie mienia, wiąże się z sytuacją potencjalnie wypadkową (ktoś prawie zostaje ranny, ale nie odnosi obrażeń) lub mógłby spowodować obrażenia, gdyby nie zostały podjęte właściwe kroki. Powód badania incydentów jest prosty — aby się nie powtórzyły! Im więcej informacji o incydencie zbierzesz, tym lepiej będziesz w stanie zidentyfikować, co poszło nie tak i jak temu zapobiec. W większości przypadków osoba zgłaszająca incydent powinna zbadać, co się stało. Czasami jednak sensowne jest, aby ktoś inny z Twojego zespołu przejął obowiązki, jeśli ma większe doświadczenie lub kwalifikacje niż pierwotny śledczy (na przykład, jeśli jesteś menedżerem i ktoś zgłosi kontuzję). Ta osoba powinna jednak najpierw porozmawiać z pierwotnym badaczem przed rozpoczęciem własnego dochodzenia!

4. Prowadź Zapisy
Inspekcje i certyfikaty niewiele znaczą, jeśli ich nie śledzisz. Zaimplementuj system śledzenia, aby w dowolnym momencie mieć pełny wgląd we wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem. Warto trzymać się również higieny w pracy, polecamy dlatego lampy bakteriobójcze, lub ozonatory do pomieszczeń! Łatwo jest zgubić swoją dokumentację bezpieczeństwa, ale ważne jest, abyś tego nie zrobił. Musisz zawsze wiedzieć, gdzie wszystko jest. Jeśli coś pójdzie nie tak i musisz wyciągnąć raport z inspekcji lub dowód certyfikacji, nie powinieneś przeszukiwać stosów dokumentów, aby znaleźć to, czego szukasz. Najlepszym sposobem śledzenia wszystkich dokumentów dotyczących bezpieczeństwa jest system zarządzania dokumentami online (DMS) . Na tej platformie możesz przechowywać wszystko, od zatwierdzonych przez OSHA zapisów szkoleniowych po certyfikaty bezpieczeństwa, a nawet zdjęcia obiektu, a następnie uzyskiwać do nich dostęp, kiedy tylko tego potrzebujesz.

5. Przygotuj Plan BHP
Przygotuj plan BHP dla swojego miejsca pracy i upewnij się, że Twoi ludzie o nim wiedzą. Możesz pomyśleć, że jesteś za mały, aby go potrzebować, ale zaufaj nam: każde miejsce pracy niesie ze sobą zagrożenia, więc poznaj swoje i zastanów się, co powinno się wydarzyć w sytuacji awaryjnej . Zapisz to i upewnij się, że Twoi ludzie wiedzą o planie. Pomyśl o swojej firmie jako całości: co może pójść nie tak? Jaki jest najgorszy scenariusz? Co by się stało, gdyby coś poszło nie tak? Jak byś odpowiedział? To są wszystkie ważne pytania, które należy sobie zadać podczas tworzenia planu BHP. Pamiętaj, że jeśli w Twojej firmie stanie się coś złego, będziesz musiał być w stanie udowodnić, że podjąłeś środki, aby temu zapobiec – i że poinformowałeś osoby, które tam pracowały, o tych środkach ostrożności. Pomoże w tym dobry plan bezpieczeństwa!

6. Sprawdź Swój Sprzęt
Jeśli Twoi pracownicy wymagają osobistego wyposażenia ochronnego (PPE) , ważne jest, aby ich zestaw został sprawdzony pod kątem bezpieczeństwa i niezawodności. Wielu producentów ŚOI ułatwia teraz śledzenie inspekcji za pośrednictwem standardowych platform branżowych, takich jak Papertrail. Możesz to zrobić, tworząc listę kontrolną i przypisując ją każdemu pracownikowi, który następnie przeprowadzi kontrolę i wprowadzi swoje wyniki do systemu. Pozwoli Ci to na pierwszy rzut oka sprawdzić, czy cały Twój sprzęt jest w dobrym stanie, a jednocześnie dostarczy danych, które pomogą Ci zidentyfikować problemy z określonymi przedmiotami. Możesz chcieć stworzyć oddzielne listy kontrolne dla różnych rodzajów SOI, takich jak kaski czy maski oddechowe, aby pracownicy mogli skupić się na tym, co muszą zrobić, bez martwienia się o inne rzeczy, takie jak liczba par rękawiczek, których brakuje w magazynie.