Wiele dzieci i dorosłych ma zęby stłoczone, krzywe, wystające lub które nie spotykają się prawidłowo, aby przegryźć jedzenie. Ogólnie rzecz biorąc, warto zrobić wszystko, co możliwe, aby poprawić sytuację, aby uniknąć uszkodzenia zębów, poprawić ich wygląd, a także zapobiec ewentualnym uszkodzeniom mięśni szczęki. Może również utrudniać czyszczenie zębów, co prowadzi do złego stanu zdrowia jamy ustnej, a w najbardziej ekstremalnych przypadkach źle ustawione zęby mogą nawet wpływać na kształt twarzy.

Stomatologiczne leczenie ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne jest metodą stosowaną w celu rozwiązania tych problemów, zwykle poprzez stosowanie aparatów ortodontycznych, ale w skrajnych przypadkach może nawet wymagać noszenia specjalnego nakrycia głowy lub tymczasowego włożenia szpilek w szczękę.

Leczenie ortodontyczne na ogół nie rozpoczyna się, dopóki nie pojawią się wszystkie dorosłe zęby dziecka, zwykle w wieku około 12 lat. W przypadku dorosłych leczenie można rozpocząć w każdym wieku.

Zwykle nie jest to leczenie przeprowadzane przez dentystę, który skieruje Ciebie lub Twoje dziecko do ortodonty gabinetu stomatologicznego Kraków.

gabinet stomatologiczny kraków

Rodzaje leczenia ortodontycznego

Istnieje wiele różnych metod leczenia ortodontycznego, które można zastosować, w zależności od zalecanych procedur korekcyjnych.

Pierwszą rzeczą, jaką zrobi dentysta Kraków lub ortodonta, będzie zbadanie zębów, wykonanie zdjęć i prześwietleń, a prawdopodobnie także odpleśni. Następnie zostanie opracowany plan leczenia. Może to obejmować kilka opcji do omówienia z ortodontą przed podjęciem decyzji, którą wybrać.

Istnieją cztery główne metody:

Aparaty stałe składające się z zamków mocowanych z przodu każdego zęba i połączonych za pomocą drutów.

Zdejmowane aparaty ortodontyczne, które zwykle mają plastikowe płytki, które pasują do podniebienia i są mocowane do kilku zębów dla bezpieczeństwa. Są one zwykle używane tylko wtedy, gdy konieczne jest wykonanie ograniczonej regulacji zębów.

Aparaty funkcjonalne, które są parą połączonych ze sobą plastikowych aparatów ortodontycznych, zaprojektowanych tak, aby pasowały do górnych i dolnych zębów.

Nakrycie głowy używane z innymi urządzeniami i zwykle noszone tylko w nocy.

dentysta kraków

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Korygowanie źle ustawionych zębów jest procesem powolnym i stopniowym, zwłaszcza jeśli chce się osiągnąć najlepsze rezultaty. Należy więc liczyć się z przedziałem czasowym od 18 do 24 miesięcy.

Co dzieje się pod koniec leczenia?

Na zakończenie leczenia pacjentom zaleca się noszenie aparatu retencyjnego, przynajmniej na noc, w celu utrzymania wyprostowanych zębów w miejscu, aż do pełnego ustabilizowania się w nowych pozycjach. Prawdopodobnie odbędzie się wizyta kontrolna lub dwie u ortodonty, aby sprawdzić, czy leczenie jest nadal skuteczne.

Czy noszenie aparatu ortodontycznego nie wpłynie na moje jedzenie?
Przez pierwsze kilka dni po dopasowaniu aparatu z pewnością poczujesz się trochę dziwnie. Po pewnym czasie pacjenci przyzwyczajają się do tego uczucia i mogą wrócić do normalnej diety. Należy jednak unikać niektórych potraw i napojów, takich jak toffi, cola i twarde słodycze, ponieważ mogą one uszkodzić aparat ortodontyczny, a nawet zęby.